Rajecké Teplice – Lázně „SPA Aphrodite“

Plánujete pobyt v lázních, ať už jen kvůli odpočinku a dovolené, nebo kvůli vážnějším zdravotním obtížím, a nevíte, kam se vydat? Slovenské termální lázně Rajecké Teplice jen kousek od hranic s ČR si rozhodně zaslouží pozornost. Zvláště pak, pokud je pro vás v lázních důležité krásné přírodní prostředí i zajímavé a elegantní prostředí samotných lázní.

Rajecké Teplice – parádní slovenské lázně v nádherném prostředí

Rajecké Teplice jsou malebné lázeňské městečko, které se rozkládá v lůně nádherné přírody Rajecké doliny. Ta je známá například tím, že odtud pochází známá minerální pramenitá voda Rajec oblíbená i v ČR.

SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 1
SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 1

Rajecké Teplice leží přímo v údolí řeky Rajčanky, kolem nich se rozkládá nádherná kopcovitá až horská příroda. Dokonalé místo pro procházky, výlety, ale třeba i náročnější turistiku. Od severozápadního břehu Rajčanky se zvedají kopce protkané stezkami a trasami. Nejvyšší je zde 778 m. n. m. vysoká hora Skalky. Na jihovýchodě se však naopak již rozkládají vrcholy známé Malé Fatry, s více než tisícovými hřebeny.

Náš tip: 14 nejlepších termálních lázní na Slovensku

Toto překrásné, ba přímo idylické, prostředí je pro lázeňský pobyt, odpočinek, regeneraci nebo i léčení závažnějších problémů jako stvořené. Kromě nesčetných přírodních krás, kterými budete obklopeni ze všech stran, se můžete vypravit i za kulturními památkami. Cca 10 km daleko leží v zalesněných kopcích zřícenina Lietavského hradu. O něco dále je na skalách mimořádně fotogenická zřícenina hradu Strečno. Anebo se můžete vypravit rovnou do blízké Žiliny, kde je památek vícero – v čele s Budatínským zámkem.

Samotné Rajecké Teplice jsou malé městečko s ani ne třemi tisíci obyvateli. Lázeňský charakter je zde ale silně přítomen v architektuře i spoustě zeleně, která město nejen obklopuje, ale i prorůstá.

SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 5
SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 5

Jak se sem dostat?

Rajecké Teplice leží jen cca 40 km od českých hranic, jižně od Žiliny. Obyvatelé například Zlína či Ostravy se sem dostanou autem za méně než dvě hodiny, z Brna jsou to necelé tři hodiny, z Prahy pak v průměru skoro pět hodin. Veřejnou dopravou se sem lze nejsnáze dostat přes zmíněnou Žilinu. Odtud do Rajeckých Teplic míří řada autobusových spojů v poměrně vysoké frekvenci.

Termální lázně i koupaliště Rajecké Teplice

Hlavním lázeňským komplexem a nejvýznamnějším místem Rajeckých Teplic jsou termální lázně v rámci areálu Palace Aphrodite. Těmto lázním se budeme věnovat podrobně. Kromě toho je zde však ještě klasické venkovní koupaliště Laura. To leží přímo u lesa a řeky, v nádherném prostředí. Jde navíc rovněž o termální koupaliště s ozdravnou vodou a najdete zde i velký 50metrový bazén. Potěší i příjemné vstupné 3 Eura na dospělého a 2 pro dítě.

Voda v Rajeckých Teplicích

SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 2
SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 2

Termální voda vyvěrající ze země v Rajeckých Teplicích má při ústí teplotu 38°C. Zdejší prameny jsou pravděpodobně známé a využívané již minimálně od středověku. První lázeňský dům zde pak vznikl již v roce 1610. Po následném období úpadku se lázně opět vzmáhají na konci 18. století a největší rozmach přichází po roce 1925, od kterého už můžeme mluvit o kontinuální historii a tradici vedoucí až k současné podobě lázní.

Co se léčí v Rajeckých Teplicích a kdo sem jezdí?

Zdejší voda je hydrouhličitanová, vápeno-hořčíková minerální voda, u níž jsou známy pozitivní účinky na pohybový aparát – zejména na jeho degenerativní onemocnění ve stádiu, kdy odeznívají akutní příznaky. V lázních se léčí lidé s poúrazovými stavy a stavy po operacích (zejména kloubů, páteře,…).

Voda má příznivý vliv i na nervovou soustavu. Léčí se zde stavy po dětské obrně, nervosvalové degenerativní choroby, některé druhy ochrnutí (hemiparézy, paraparézy), Parkinsonova choroba a velmi často sem přijíždějí taky pacienti trpící různými nemocemi z povolání.

Lázně Rajecké Teplice však nemusejí být cílem jen pro návštěvníky s vážnými zdravotními problémy. Jezdí sem i množství turistů za běžnou rekreací. Rajecké Teplice a jejich lázně Aphrodité mohou být skvělým místem pro romantickou dovolenou díky nádhernému přírodnímu prostředí i prostředí samotných lázní s wellness a spa vybavením a službami.

Rodiny s dětmi si zde mohou užít odpočinek i různé aktivity, výlety pěšky i na kolech, návštěvy hradů, v létě koupaliště, v zimě lyžování. Rajecké Teplice jsou vhodným místem i pro sportovce. Nejen turisty, cyklisty a lyžaře. Jsou zde taky tenisové kurty, jezdecký klub či parádní golfový park v nádherné přírodě. Velmi oblíbené jsou zdejší lázně i mezi seniory.

SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 3
SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 3

Spa Aphrodite – lázeňský komplex v antickém duchu

Termální lázně Spa Aphrodite jsou právě tím místem, kam míří většina návštěvníků Rajeckých Teplic. Jde o opravdu krásný lázeňský komplex zahrnující termální bazénový areál, wellness a spa centrum, lázeňské kliniky a různé možnosti ubytování.

Termální lázně jsou poměrně fascinující a unikátní už svým prostředím a architekturou, která působí místy až velkolepě a nese se v antickém duchu. Hlavní venkovní bazén obklopuje sloupoví se sochami, jsou zde sloupové altány, loubí a podloubí a zdobená průčelí. Zkrátka si budete připadat, jako byste se mávnutím proutku ocitli v antickém Řecku. Kulisy zalesněných hor dodávají místu na majestátu a vytvářejí nádherné, půvabné panorama.

Lázně působí navzdory antickému ladění velmi moderně, čistě a udržovaně. Rozhodně nejde o chátrající komplex, naopak budete překvapeni, jak je design prostředí „vyladěný“ a detailní. Skutečně krásná, noblesní záležitost. Nicméně zejména pro hosty, kteří tento zdobný, sofistikovaný styl ocení. Minimalisté a modernisté zřejmě tak nadšení nebudou.

Ke koupališti navíc přiléhá i poměrně velký lázeňský park, v jehož srdci vyvěrá i právě unikátní pramen Aphrodite, podle kterého nesou lázně název. Pojďme se teď blíže podívat na konkrétní vybavení a služby v těchto krásných lázních.

SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 4
SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 4

Termální bazény

Lázně Aphrodite nabízejí vnitřní i venkovní bazény naplněné pochopitelně termální vodou s ozdravnými účinky. Ve vnitřních prostorách najdete minerální termální bazén, který má teplotu až 39°C a představuje skvělou volbu pro uvolnění a regeneraci svalů i celého pohybového aparátu a podporu metabolismu. Podobně jako venkovní bazény je i tento obklopen nádherně zdobenými sloupy a sochami.

Ve vnitřních prostorách je i rehabilitační bazén. Teplota je až 32°C, ideální je pro relaxaci a masáže pomocí vzduchových trysek a dalších masážních prvků.

Venkovní odpočinkový bazén je snadno rozeznatelný podle antického sloupového altánu, který se tyčí z jeho středu. Teplota vody je zde 36 až 38°C a tento bazén je průplavem spojený s vnitřním bazénem.

Pro aktivnější zážitky je zde velký 25metrový plavecký bazén. Teplota je osvěžujících 26 až 28°C. Bazén je vhodný pro plavání a další vodní aktivity. Dále je zde venkovní bazén se speciálními tureckými koupelemi, kde se střídá tepla a studená termální voda. Horký bazén má až 41°C, zatímco studený 12 až 14°C. Tyto koupele posilují imunitu a kardiovaskulární zdraví a optimální koupel trvá cca 10 minut.

A nakonec je zde i velmi pěkný rodinný bazén s parádním „skalním chrámem“ a vodopádem. Teplota vody je zde 34 až 35°C a bazén je vhodný pro rekreační a rodinné aktivity s dětmi.

SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 6
SPA Aphrodite, Rajecké Teplice 6

Saunový svět a Natural Spa

Co by to bylo za lázně bez pořádného wellness zázemí a saunového světa? V Spa Aphrodite se v tomto směru naštěstí rozhodně mají čím pochlubit. Najdete zde římské tepidarium s příjemnou teplotou 38°C a vyšší vlhkostí (60 %). Tepidarium je vhodné pro podporu imunity a detoxikaci.

Dále se můžete těšit na arabskou saunu, kde je velmi vysoká vlhkost (100 %) a teplota 45°C. Vhodná je pro relaxaci a uvolnění pohybového aparátu. Zajímavá je i solná sauna se solí z Mrtvého moře, která působí pozitivně především na dýchací ústrojí, ale i na pokožku.

V parní aromatické mentolové sauně můžete rovněž podpořit dýchací soustavu, ale i nervový systém. Samozřejmě zde nechybí ani oblíbená suchá finská sauna. Teplota zde dosahuje až 100°C při minimální vlhkosti. Vhodná je pro uvolnění svalů, detoxikaci a posílení imunity. V prostorách je i ochlazovací bazének a příjemné relaxační prostory.

Natural Spa

Kromě saunového světa nabízí i lázně i bohatou wellness zónu Natural Spa. Vyzkoušet zde můžete například Kneippovu koupel poskytující hmatové vjemy. Je zde i infra sauna, relaxační termální bazének s teplotou vody 36°C, odpočinková zóna s akváriem či otužovací bazén.

Součástí Natural Spa je i opravdu parádní venkovní dřevěná srubová sauna, ale taky bio sauna či reflexní chodník s masážními plochami.

Lázeňské služby a procedury

V lázních Aphrodite můžete pochopitelně podstoupit i nejrůznější ozdravné a lázeňské kúry a terapie. Od koupelí a masáží přes klasické pitné kúry až po velmi specializované terapie a ucelené lázeňské programy.

Kde se ubytovat v lázních Rajecké Teplice?

Aphrodite Palace hotel, Rajecké Teplice
Aphrodite Palace hotel, Rajecké Teplice – rezervaci můžete provést zde.

Součástí lázní je hned několik ubytovacích zařízení. Je zde čtyřhvězdičkový hotel Aphrodite Palace spojený přímo s termálními lázněmi. Hotel pojme až 200 hostů a ubytovat se můžete v luxusních pokojích i apartmánech a suitách. Hotel má velmi noblesní charakter v klasickém duchu.

Další možnost představuje například menší hotel či penzion Aphrodite, rovněž velmi kvalitní. A pro nejnáročnější návštěvníky je tu pak především pětihvězdičkový apartmánový komplex Royal Apartments Aphrodite Palace. Mnoho dalších možností ubytování pak najdete v Rajeckých Teplicích a patří sem například:

  • Hotel Encian – ten se nachází jen 100 metrů od SPA Aphrodite.
  • Penzión Talisman – velmi oblíbený penzion zhruba 200 metrů od lázní.
  • Pension Relish – skvěle hodnocený penzion jen 90 metrů od lázní.
  • Penzión Flámm – doporučujeme také tento stylový a dobře hodnocený penzion.

Ceník vstupného do lázní Rajecké Teplice

Vstupné pro dospělé začíná na 18 Eurech (2 hodiny v po-čt), pro děti do 12 let je stejné vstupné za 12 Eur. Vstupné zahrnuje termální bazény. Pokud byste chtěli využít i sauny, dvouhodinové vstupné činí 34 Eur. Celodenní komplexní vstupné (bazény + sauny) vyjde na 66 Eur.

Otevírací doba Rajecké Teplice

  • Ve Spa Aphrodite je otevřeno každý den od 9:00 do 22:00

Celkové hodnocení

Lázně Spa Aphrodite v Rajeckých Teplicích představují noblesní termální lázeňský komplex. Prostředí je poměrně velmi propracované a elegantní, ale na příznivce minimalismu může zapůsobit až přeplácaně. Nicméně krásným výhledům na okolní hory nelze nic vytknout.

Lázně nabízejí vnitřní i venkovní termální bazény, park a bohaté wellness a spa vybavení s řadou saun a dalších možností. Služby jsou zde velmi kvalitní, stejně tak úroveň ubytování a obecně zde platí poměrně vysoké standardy. Jednou z nevýhod je však poměrně vyšší cena, která už konkuruje cenám mnohem větších např. termálních aquaparků. Lázně Aphrodite nabídnou spíše exkluzivnější a komornější prostředí.

Fotky lázní SPA Aphrodite Rajecké Teplice

Zdroje fotografií: booking.com, spa.sk, youtube.com

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

23 comments