Účinky parní sauny – proč jí využívat?

Sauny jsou od dob svého vzniku využívány hlavně proto, že mají na naše tělo celou řadu pozitivních účinků. Pokud i vy uvažujete o návštěvě sauny, nebo dokonce o jejím vybudování doma, podívejte se spolu s námi, v čem vašemu tělu může prospět.

Parní sauna je typická tím, že se v ní pohybuje teplota okolo 45 stupňů Celsia a vzdušná vlhkost atakuje stoprocentní hranici. Už to samo o sobě rozhodně přijde vhod našim dýchacím cestám. Stejně tak jsou pravidelné návštěvy spojení s prevencí a odolností, vůči zánětům horních cest dýchacích. Tím ale pozitiva nekončí.

Myslete i na běžnou obranyschopnost

I obranyschopnost našeho organismu, tedy takzvanou imunitu můžeme tímto způsobem velmi výrazně podpořit. Je to dáno tím, že parní sauny náš organismus dokážou pozvolna ohřívat, což je následně kombinováno s prudkým ochlazením. Tato procedura vede právě ke zvýšení naší otužilosti, která je prvním krokem k lepší obranyschopnosti. Zapomínat však nesmíme na to, že je zde třeba dbát na pravidelné návštěvy. Jedině tak budou výsledky skutečně pozitivní.

Zlepšete také stav vašeho svalstva

Vyšší teploty mají pozitivní vliv také na vaše svalstvo. To je primárně zahříváno a tak může docházet k jeho lepšímu uvolnění. Vyšší teploty však mají pozitivní vliv také na to, že je dosaženo lepšího prokrvení, což je také dobrou pomocí hlavně při přetížení svalů. I proto může být taková parní lázeň považována za určitý druh relaxace, kdy dáme odpočinout tělu třeba po náročnějším sportovním výkonu. I proto na ni nedají dopustit ani sportovci.

Sauna prospěje i vaší pokožce

Dosud nezmíněné pozitivum se týká vaší pokožky. Jelikož jsou v sauně vysoké teploty, dochází k výraznějšímu pocení, než standardně. Díky tomu jsou mnohem lépe pročišťovány veškeré póry pokožky. Dobrým tipem je v tomto směru bio sauna, díky které lze dosáhnout opravdu unikátních výsledků. Vaše pokožka tak po několika procedurách bude čistší, jasnější, stejně jako pružnější i zdravější.

Jaký je rozdíl mezi parní a finskou saunou?

Domů si můžete pořídit jak klasickou nejběžnější finskou saunu tak saunu parní. Jaké jsou mezi nimi ale vlastně rozdíly?

  • Ve finské sauně jsou vyšší teploty (75-90 oC), narozdíl od parní (40-60 oC)
  • Nižší vlhkost. Finská 20-35 %, parní 40-65 %
  • Parní sauna slouží spíše k inhalaci například výparů z bylinek či esenciálních ojelů. Dá se říci, že působí mnohem lépe na relaxaci. Naproti tomu finská sauna je vhodná pro ohřátí těla a zlepšení jeho prokrvení při následném ochlazení ve studené vodě.
  • Sauny se liší také svým provedením. Finská je vyrobena z kvalitního vysušeného dřeva. Naopak parní bývá běžně obložena mozaikou.

Chcete si tohle všechno užívat doma?

Chcete si pořídit vlastní saunu do svého domova? Dnes to není nemožné. Můžete například navštívit web firmy FinskaSauna.cz a objednat si svoji vysněnou saunu včetně přepravy a instalace. Že se o vaši sauna postarají zkušení profesionálové dokazují některé reference, ze kterých vybíráme například hotel Mandarin Oriental, Continental hotel v Brně nebo vytvoření saun pro hokejový klub HC Kometa Brno.

Parní sauna v hotelu Studánka od FinskeSauny.cz
Parní sauna v hotelu Studánka

Zdroj fotografie: Hotelstudanka.cz