Vybíráme vířivku – na co si dát pozor?

Nabídka vířivek je široká a kupující mnohdy neví, podle čeho se má orientovat. Vybrat správně nemusí být příliš těžké, je ale třeba znát své požadavky a možnosti, včetně těch finančních. Také není od věci si nějakou tu vířivku vyzkoušet, ať už třeba u známých nebo ve wellness centru, abychom měli představu o tom, co nám vyhovuje, co chceme a co naopak ne, co naše vířivka mít musí a co nutně nepotřebujeme.

Umístění, velikost a typ vířivky

Nejprve musíme vědět, kam vířivku umístíme, zda do interiéru nebo ven. V interiéru nás limituje velikost, v exteriéru většinou ne, pro tento účel ale musí být produkt uzpůsoben. Pořídit se dají vířivé vany různých tvarů a velikostí, nejčastěji se jedná o tvar čtverce 2×2 metry, ale je to jen na vás a na tom, pro kolik osob má být vana určena. Vyrábějí se jak ty nadzemní, které můžete po čase přemístit, i zapuštěné.

Počet trysek a jejich rozmístění

Trysky hrají velkou roli, a to konkrétně jejich typ, rozmístění a velikost. Neplatí vždy, že čím více, tím lépe, důležité je, jak trysky působí. Každému navíc vyhovuje něco jiného. Trysky zajišťují hydromasáž a jsou důvodem, proč si vířivku pořizujeme. Mohou se zaměřit na určité partie těla nebo být rozmístěny rovnoměrně. Na velký počet trysek musí být správný výkon čerpadla a optimální instalatérské zapojení, jinak je to spíše na škodu.

Materiál vířivky

Použitý materiál rovněž hraje vekou roli. Vnitřní část bývá vyrobena z vysoce kvalitního akrylátu, vnější obložení je buď dřevěné, nebo plastové. Plast bývá levnější, dřevo zase originálnější a déle vydrží. Trysky jsou plastové, někdy opatřené nerezovou krytkou.

Čemu dále věnovat pozornost?

Zaměřit bychom se měli na systém filtrace, na výběr je buďto tlaková nebo spádová. Tlaková je sice dražší, ale bývá spolehlivější. Ozonátor je dobrým pomocníkem, ale sám o sobě nestačí, pouze filtraci doplní. Izolace je dalším důležitým aspektem, přeci nechceme, aby teplo zbytečně unikalo. Využívá se izolace pěnová nebo aluminiová, která je o něco lepší. Stále ale platí, že nejvíce tepla uniká seshora, je tedy dobré pořídit si kvalitní termokryt.

Vybavení vířivky

Existuje řada zajímavého vybavení, některé nezbytné, další spíše nadstandardní. Praktický je barevný dotykový displej u dražších modelů, který umožňuje velmi pohodlné ovládání. K zajímavým vychytávkám, které k provozu vířivky nutně nepotřebujeme, ale potěší, patří podsvícení, osvětlené vodopády, hudba a další vymoženosti.

Jak to bude s cenou?

Při výběru se doporučuje uvažovat o koupi z dlouhodobého hlediska, jelikož náklady na provoz a servis levnější vířivky se za několik let mohou vyšplhat na částku, která převýší náklady na vířivku kvalitnější. Ovšem neplatí, že za kvalitu si budeme muset vždy výrazně připlatit a kvalitní zboží nutně nemusí být to nejdražší.