Kam do lázní v Německu? Pokud máte rádi klidné, menší, málo známé a odlehlé lázně, zajímavou volbou se mohou stát Sibyliny lázně Sibyllenbad u bavorského Bad Neualbenreuthu.
Obsah článku
- Kde leží lázně Sibyllenbad a co vidět v okolí?
- O lázních Sibyllenbad
- Bazénová část lázní
- Saunový svět lázní Sibyllenbad
- Procedury, masáže, terapie
- Kde se ubytovat v lázních Sibyllenbad?
- Otevírací doba lázní Sibyllenbad
- Ceník vstupného do lázní Sibyllenbad
- Shrnutí a hodnocení recenze
- Fotogalerie lázní Sibyllenbad
Kde leží lázně Sibyllenbad a co vidět v okolí?
Sibyllenbad neboli Sibyliny lázně jsou lázeňský a rekreační komplex, který můžete najít v Německu, jen coby kamenem dohodil od českých hranic. A to téměř doslova, hranice je totiž od lázní vzdálena cca 300 metrů.
Lázně leží v přírodním a klidném zákoutí obklopeném, což vytváří velmi příjemné prostředí. Ideální pro regeneraci, odpočinek nebo léčbu. Nejbližší obcí je cca půl km vzdálené městečko Bad Neualbenreuth. Jak název Bad napovídá, jde o lázeňské město. Toto město leží v půvabné krajině německé části Českého lesa. Navíc prakticky naproti českému „Lázeňskému trojúhelníku“. Jde tedy o oblast, která je lázeňství zaslíbená.
Malebná víska jako z pohádky
Bad Neualbenreuth není příliš známé lázeňské sídlo, ale zdejší lázně Sibyllenbad jsou velmi dobře hodnocené a mohou rozhodně nabídnout zajímavé služby, možnosti a vybavení. Město samotné je velmi klidné, má ráz větší vesničky, se spoustou krásných historických staveb venkovského charakteru. Nedávno byl navíc v obci vybudován moderní přírodní koupací biotop s unikátním venkovním Kneippovým chodníkem a dalším vybavením. Tato pozoruhodná wellness oáza rozhodně stojí za návštěvu a zabaví se zde i děti.
Kam vyrazit?
Díky své poloze v lesnaté pahorkatině severního okraje Českého lesa je město Bad Neualbenreuth křižovatkou stezek a tras pro pěší i cyklo turistiku. Ty se rozbíhají do všech stran a nabízejí možnost prozkoumat zdejší krásnou přírodu. Několik stezek vede i kolem samotných lázní obklopených lesoparkem.
V okolí města najdete například několik pěkných rozhleden či skalnatých útvarů. Jsou zde i cenné mokřadní oblasti, rybníky, zámečky jako zámecký hotel Schloss Ernestgrün se zábavním parčíkem pro děti a mini zoo, ale taky třeba rozlehlá golfová hřiště patřící golfovému klubu Stiftland. Přímo v lázeňském areálu Sibyllenbad pak najdete velké hřiště na minigolf.
Jak se dostat do lázní?
Lázně Sibyllenbad leží cca 40 km od Karlových Varů, 70 km od Plzně a 144 km od Prahy. Mohou tak představovat zajímavou a dostupnou lázeňskou destinaci zejména pro obyvatele Karlovarského, Plzeňského, ale i Ústeckého či Středočeského kraje.
Lázně leží hned u důležité dopravní tepny regionu v podobě silnice St2175, která spojuje několik pohraničních bavorských měst. Autem z Prahy se sem dostanete za něco přes 2 hodiny. U lázní jsou čtyři poměrně velmi prostorná parkoviště, navíc neplacená. Dále několik placených parkovacích zón. Aby toho nebylo málo, součástí lázeňského areálu je i rozlehlý autokemp vhodný pro obytné vozy.
Dostat se sem ale můžete snadno i veřejnou dopravou. Přímo u hlavní budovy je zastávka autobusu. Linka 1813, která projíždí prakticky všechny okolní města včetně Bad Neualbenreuthu, sem ale zajíždí jen jednou denně v ranních hodinách.
O lázních Sibyllenbad
Sibyliny lázně u Bad Neualbenreuth jsou poměrně mladé zařízení, které vzniklo v roce 1996 jako moderní bavorské lázně navazující na dávnou tradici a lázeňskou historii této oblasti sousedící s několika věhlasnými českými lázněmi. Františkovy Lázně odsud leží jen cca 14 km podobně jako Lázně Kynžvart, Mariánské Lázně pak o cca 2 km dále na opačnou stranu.
První léčivé prameny byly v oblasti kolem Bad Neualbenreuth odhaleny již během novověku. Záznamy pocházejí už z roku 1689. Za zmínku stojí, že tento pramen znal i slavný básník J. W. Goethe, když tuto krajinu prozkoumával během svých léčebných pobytů v okolních českých i německých lázních.
První novodobé plány pro výstavbu moderního komplexu se objevovaly už v 60. letech minulého století. V roce 1971 byl dokonce položen základní kámen, který ale zůstal ladem. V následujících dekádách si pozemky přehazovali různí vlastníci – mezitím v roce 1991 došlo k oficiálnímu uznání zdejšího pramene coby léčivého. V roce 1994 byl konečně položen nový základní kámen současných lázní.
Léčivá voda s radonem
Ty nesou název podle věštkyně Sibylly z lokálních středověkých legend, která měla zemřít v devadesáti letech v roce 1658. Současné lázně tvoří několik zón a jsou zde i hotely, park či autokemp. V roce 2006 byl vybudován velký wellness svět o rozloze přes 2 200 m2. Nechybí kavárna, restaurace, bazény a rozsáhlé léčebné kliniky, masážní a kosmetické salony apod.
Z picího zřídla v lázních vyvěrá pramen s unikátním obsahem radonu a kyseliny uhličité. Dopřát si tak můžete picí kúru, ale voda se používá i v léčivých bazénech a samozřejmě taky v léčebných lázeňských procedurách, jako jsou různé koupele. Voda má pozitivní účinky především při léčbě:
- Onemocnění pohybového aparátu, Bechtěrevovy choroby, revmatismu, artritidy, degenerativních onemocněních páteře, artróze…
- Léčbě kardiovaskulárních chorob
- Při léčbě některých psychických a nervových obtíží (např. chronické vyčerpání)
- Léčbě chronické bronchitidy, sinusitidy…
Radon v malých dávkách má taky schopnost tlumit bolest, napomáhá buněčné regeneraci a opravě poškozené DNA. Pozitivně ovlivňuje i imunitní systém, zneškodňuje volné radikály a připisována je mu řada dalších účinků.
Bazénová část lázní
Lázně Sibyllenbad nabízejí koupališťovou, lázeňskou část, která má vnitřní i venkovní prostory a nabízí celou řadu různě velkých bazénů s různými účely.
Venkovní část je poměrně málo rozlehlá, najdete zde na čtyři menší bazény. Obklopené dlážděnými terasami s lehátky, ale taky travnatými plochami.
Uvnitř pak najdete několik dalších bazénů, včetně vířivky.
- V bazénech se používá léčivá voda z pramene Sibyllenquelle s radonem a kyselinou uhličitou.
- Koupaliště zahrnuje léčebné bazény i bazény rekreační.
- Nechybí bazén s protiproudem a osvěžující teplotou 27°C.
- Venku je i speciální bazénová verze Kneippova chodníku, kde můžete střídat pobyt v teplé a studené vodě.
- Některé bazény jsou opatřeny tryskami a hydromasážními prvky. Teplota vody v nich je až 36°C.
Tento bazénový areál je poměrně malý. Rozhodně nejde o žádný velkolepý vodní park. Ve vnitřním areálu se nad bazény vznáší odpočinková galerie s wellness vybavením, jako je irsko-římská parní lázeň či infra sauna. Nachází se zde i dobře vybavená posilovna. Zaskočit si můžete i do restaurace Sibylle se zimní zahradou a venkovní terasou.
Saunový svět lázní Sibyllenbad
I když nejsou lázně Sibyllenbad nijak monstrózní „aquapark“, zdejší nabídka wellness vybavení je velmi slušná. Najdete zde na osm druhů saun i saunovou zahradu a řadu dalšího vybavení. Na co se můžete těšit především?
- Infuzní obřadní sauna s různými saunovými nálevy
- Borová suchá sauna s automatickými infuzemi (85°C, max. 15% vlhkost)
- Březová sauna s teplotou přes 90°C
- Vitální sauna s teplotou 60°C a vlhkostí až 40 % se světelnou barevnou terapií (chromatoterapie)
- Parní sauna s teplotou 45°C a 100% vlhkostí
- Kamenná sauna s infuzemi a teplotou 60° při 75% vlhkosti, v sauně se z horkého kamene uvolňují léčivé minerály
- Bylinná sauna s aromaterapií (75°C, až 20% vlhkost)
- Senná sauna s teplotou 80°C a 15% vlhkostí
Součástí saunového světa je taky saunové bistro, kam si můžete zaskočit na příjemné občerstvení.
Procedury, masáže, terapie
Lázně Sibyllenbad pochopitelně nabízejí i velké množství wellness procedur, ale taky léčebných a lázeňských terapií v rámci programů, které může hranit i zdravotní pojišťovna. Pojďme se podívat alespoň na některé možnosti, které lázně nabízejí…
- Masáže – ajurvédské, Lomi Lomi, lávové, olejové, reflexní i jiné
- Zábaly
- Peelingy
- Uhličité minerální koupele
Kde se ubytovat v lázních Sibyllenbad?
V areálu Sibyllenbad i v okolí se nabízí víc než dost možností ubytování. Hotely Appartement-Hotel Sibyllenbad a Kurhotel Pyramide Sibyllenbad nabídnou přímý a exkluzivní přístup do lázní. Je zde i romantický penzion, již zmíněný kemp a podobně. O možnosti ubytování zde tedy opravdu není nouze.
Zlevněný pobyt: Wellness pobyt v lázních Sibyllenbad se saunami a bazény: snídaně, polopenze i gurmánský oběd od 3990 Kč
Otevírací doba lázní Sibyllenbad
- Lázně Sibyllenbad jsou otevřeny každý den od 8:00 do 20:00. Saunový svět od 10:00 do 22:00.
Ceník vstupného do lázní Sibyllenbad
- Ceny koupaliště: 2 hodiny za 7,50 Eur pro osoby nad 10 let, denní vstupné 16 Eur.
- Saunový svět: 3 hodiny 20 Eur, denní vstup 25 Eur
- Vstup do koupaliště není povolen dětem do 10 let
Shrnutí a hodnocení recenze
Lázně Sibyllenbad lze rozhodně ocenit pro příjemné prostředí a lokalitu. I když celý areál s parkem a hotely je poměrně velký, samotné lázně (koupaliště, wellness) jsou naopak spíše velmi komorní. Areál je určeny primárně pro dospělé, takže nepředstavuje zcela ideální volbu pro rodiny s dětmi. Lázně ale nabízejí kvalitní péči a vynikající saunový svět či bazény s unikátní radonovou vodou.
Fotogalerie lázní Sibyllenbad
Zdroj fotografií: sibyllenbad.de/cz/, booking.com