Termální lázně Raupennest Altenberg na hranicích ČR a Německa

Uvažujete o pobytu v lázních, ať už ozdravném nebo jen rekreačním a relaxačním, a chtěli byste se při té příležitosti zároveň podívat někam do ciziny – ale ne zas moc daleko? Skvělou volbou mohou být například lázně Raupennest v saském městě Altenberg, které leží v Německu, co by kamenem dohodil od českých hranic. Přesto nabízejí typicky německého ducha. Jaké možnosti a služby či programy termální lázně Altenberg nabízejí? A jak jsou na tom s celkovou kvalitou vybavení? Na to vše se podíváme v dnešním článku.

Kde leží lázně Raupennest Altenberg?

Termální lázně Raupennest najdete v krásné saské krajině ani ne 2 km od hranic s Českou republikou. Město Altenberg, kde lázně leží, se rozkládá na německé straně úpatí Krušných hor. Je to překrásný, malebný kraj lesů, kopců, ale i okouzlujících rybníků obklopených divokou přírodou. Lázně a lázeňská klinika Raupennest přitom vyrostly téměř přímo u břehu největšího zdejšího rybníku. Kolem kterého vede i příjemná, vycházková stezka. Lokalita je pro lázně a ozdravné pobyty tudíž jako stvořená.

Samotné městečko Altenberg je malé, ale i na vysoké německé poměry mimořádně pěkné. Hned u nádraží vás přivítá pohledem na dřevem obložené, stylové domy, úhledné parčíky a dětské hřiště. Altenberg je však navzdory své nenápadnosti a ospalému dojmu velmi důležitým turistickým centrem. Za čím sem lidé přicházejí?

Za přírodou, do lázní i na lyže

Velká část turistů míří do Altenbergu právě kvůli vyhlášeným termálním lázním Raupennest. Mnozí však přijíždějí kvůli krásám přírody. Okolí města je protkané turistickými stezkami. Ty se shlukují zejména na vrcholcích hor Geisingberg (824 m. n. m.) či Raupennest (826 m. n. m.) nebo nejvyššího zdejšího vrcholu Kahlenberg (905 m. n. m.).

Samozřejmě, že sem návštěvníky vábí nejen pěší nebo cyklo turistika, ale taky zimní sporty. Jsou zde běžkařské trasy a hora Raupennest se může pochlubit vlastním ski areálem, který sice není nijak gigantický, ale rozhodně je velmi pěkný a dobře vybavený – nechybí ani malý snowpark nebo bobová dráha. Zkrátka pěkné lyžařské centrum především pro rodiny s dětmi.

Jak se sem dostat?

Lázně v Altenbergu mají pro našince výhodu velmi snadné dostupnosti. Leží přímo u hranic s ČR, navíc na významném tahu B 170, který spojuje Prahu, severní Čechy a míří až do Drážďan. Z Prahy se sem přes Teplice dostanete za cca hodinu a půl až dvě hodiny. Například z Ústí nad Labem je to však pouhá půl hodinka.

O lázních Raupennest Altenberg

Lázně v Altenbergu patří k velmi oblíbeným a vyhlášeným. Ostatně za nimi stojí velmi významná skupina Johannesbad Group, která mimo jiné provozuje i jedny z největších evropských termálních komplexů v Bad Füssingu. Lázně Raupennest v Altenbergu jsou však spíše malé, komorní. Co se zde léčí a jaké služby a vybavení zde můžete využívat? Pojďme se na to podívat.

Johannesbad Raupennest Altenberg
Johannesbad Raupennest Altenberg, © CC BY-ND, Tourist-Information Altenberg

S čím vyrazit do lázní Raupennest?

Léčebná lázeňská klinika v Altenbergu má již více než 60letou tradici a věnuje se především potížím s pohybovým aparátem. Zdejší ortopedická klinika nabízí rehabilitace a léčebné programy pro pacienty s:

 • Onemocněními kloubů nebo páteře
 • Následky po úrazech, zranění nebo chronických a degenerativních chorobách pohybového aparátu
 • Dětskou obrnou

Do lázní můžete však přijet i na rehabilitace po ortopedické operaci a kromě ortopedie se klinika zaměřuje například i na sportovní medicínu. V jejím rámci poskytuje terapie, programy a rehabilitace při léčbě nejrůznějších problémů vzniklých v důsledku aktivního sportování. Zajímavé pro mnoho lidí mohou být i programy a terapie vycházející z tradiční čínské medicíny. Na zdejší klinice čínské medicíny se léčí:

 • Onemocnění pohybového aparátu
 • Potíže s dýchacím ústrojím
 • Bolesti hlavy a různé funkční bolesti těla
 • Kožní choroby
 • Neurologická onemocnění
 • Nemoci trávicího traktu

Kromě toho můžete na kliniku Raupennest zavítat například i v případě, že chcete skoncovat s kouřením, ale nedaří se vám to. Využít můžete speciální odvykací programy. Lázně se dále zabývají osteopatií. Jde o moderní holistický systém, který klade důraz nikoli na symptomatickou léčbu, ale na hledání hlubokých příčin obtíží a širokých souvislostí.

Za zmínku stojí, že klinika je i součástí nadace Contergan Foundation, která poskytuje podporu a kompetenční centrum pro oběti thaliomidu – jde o již zakázané sedativum a hypnotikum, jehož používání v minulosti vedlo k tisícům případů poškození, trvalých deformit u dětí i úmrtí.

Johannesbad Raupennest Altenberg
Johannesbad Raupennest Altenberg, © CC BY-ND, Tourist-Information Altenberg

Jaké je vybavení lázní?

Lázeňská klinika Raupennest nabízí příjemné vnitřní i venkovní termální lázně vybavené řadou bazénů s různými účely naplněnými ozdravnou termální vodou. Ve vnitřních prostorách prosklené haly najdete dohromady sedm bazénů.

 • Největší je zdejší sportovní bazén určený pro kondiční plavání a vodní gymnastiku s hloubkou 1,30 m a teplotou vody 27 až 29°C. Využívá se v rámci programů pro stimulaci krevního oběhu a zdraví srdce.
 • Pohybový bazén se používá pro terapeutické aplikace, opět je hluboký 1,30 m a teplota vody je již příjemných 32 až 34°C.
 • Dále je zde relaxační a masážní bazén s masážními lehátky a sedátky a masážními tryskami. Teplota vody je opět 32 až 34°C.
 • Využít můžete i bazén s perličkovou koupelí a teplotou vody 34°C.
 • Nechybí dětský bazén (brouzdaliště), ale taky vířivka s teplotou vody 36°C.
 • Venkovní bazén má pak teplotu 30 až 32°C a disponuje opět i masážními tryskami.

Sauny a wellness

Lázně Raupennest nabízejí i wellness zónu vybavenou několika saunami. Je zde klasická finská sauna, ale taky laconium v římském stylu, parní lázeň nebo turecké lázně. Vstup do saun je za příplatek.

Prostředí lázní je příjemné a čisté a vypadá velmi dobře a útulně, přestože nejde o žádné mimořádně exkluzivní termály nebo megalomanský vodní park. V bazénové části ostatně není ani občerstvení, bistro je však k dispozici před nebo po vstupu do této části. Příjemná je možnost venkovního koupání ve vyhřívaném termálním bazénu i v zimě.

Plavání pro miminka a další programy

V lázních se pořádají i v poslední době velmi populární kurzy plavání s miminky, které jsou vhodné pro děti od 4. měsíců věku. 10dílné kurzy obsahují lekce plavání i relaxační terapii a stojí 110 Eur. Pro dospělé zájemce jsou zde k dispozici kurzy aqua fitness, které posilují svalstvo, ale šetří klouby a pohybový aparát, jsou vhodné i pro seniory. Cena za 8 lekcí je 115 Eur.

Johannesbad Raupennest Altenberg
Johannesbad Raupennest Altenberg, © CC BY-ND, Tourist-Information Altenberg

Možnosti ubytování v lázních Altenberg

Pokud do lázní Altenberg přijíždíte za lázeňským pobytem či ozdravnými programy – tedy na delší dobu – ideální je ubytovat se přímo v zařízení s přímým přístupem do léčebných i bazénových prostor. Ubytování je možné v jedno či dvoulůžkových pokojích i apartmánech. Jsou zde dvě úrovně vybavení a zařízení pokojů – standardní a komfortní.

Kde se ubytovat v okolí lázní?

Ceník vstupného do lázní Altenberg

Dá se říct, že na německé poměry jsou lázně Raupennest Altenberg cenově velice přívětivé. Kompletní a aktuální ceník najdete přímo na webu lázní.

 • Celodenní vstupné do bazénové části pro dospělé – 12 Eur
 • Rodinné vstupné – od 23 Eur

Otevírací doba lázní Altenberg

 • Po-Pa – 14:00 až 20:00
 • Víkendy a svátky: 12:00 až 20:00

Celkové zkušenosti

Lázně Raupennest v Altenbergu jsou poměrně výborně hodnocené. Návštěvníci zde oceňují příjemné, klidné a vysloveně relaxační prostředí. Většinou zde nebývá zvlášť moc lidí, rušno nebo hluk, takže si můžete skvěle odpočinout. Je to částečně dáno i tím, že lázně jsou populární zejména mezi seniory. Jezdí sem však samozřejmě i rodiny s dětmi a další návštěvníci.

V kombinaci s krásnou okolní krajinou jsou lázně Raupennest bezesporu skvělé místo pro lázeňský, ozdravný pobyt nebo třeba jen jednodenní návštěvu, pokud pojedete kolem. Nečekejte však žádný atrakcemi nabitý termální aquapark – jen velmi příjemné a v podstatě jednoduché lázně.

Fotky lázní Altenberg, Německo