TOP 7: Nejlepší české lázně na srdce a cévy

Kardiovaskulární nemoci a poruchy patří k nejčastějším zdravotním potížím současné populace nejen v ČR. Není tedy divu, že se řada lázeňských center zaměřuje právě na pacienty s těmito problémy a jejich rehabilitaci nebo prevenci rozvoje dalších potíží. Které lázně si však vybrat pro svůj ozdravný pobyt? V našem článku najdete výběr sedmi nejlepších lázní na srdce a cévy v ČR – včetně představení toho, co zde můžete čekat a jaké možnosti jednotlivá místa nabízejí.

Kam do lázní po operaci srdce či s jinými kardiovaskulárními problémy?

1. Poděbrady

Lázeňské město Poděbrady se nachází ve Středočeském kraji asi 50 km východně od Prahy. Jde o velmi známé a oblíbené lázeňské centrum s významnou historií, kterou připomíná množství impozantních památek. Dominantou je poděbradský zámek (přebudovaný hrad Přemysla Otakara II.) či pomník Jiřího z Poděbrad nebo Mariánský sloup.

14tisícové Poděbrady jsou malým, ale malebným a vzdušným městem. Jejich lázeňská tradice není ve srovnání s některými jinými lázněmi příliš dlouhá. Sahá do roku 1905, kdy přímo na zámeckém dvoře hloubkový vrt odhalil minerální, ozdravný pramen. O dva roky později byly odhaleny další tři prameny. Během 20. století se Poděbrady etablovaly mezi nejvýznamnější české lázně.

Zdejší lázeňské služby zaštiťuje akciová společnost Lázně Poděbrady založená v roce 1908 Arnoštem Filipem Hohenlohe ze Schillingsfürstu. Mezi tradiční zařízení poskytující špičkové služby patří hlavní lázeňský hotel Libenský, hotel Zámeček, hotel Zimní lázně, Hotel G-REX ***, rehabilitační centrum Máj či dětská léčebna Dr. Filipa. Nicméně wellness a lázeňské procedury zde nabízí mnohem více zařízení, takže je z čeho vybírat. Třeba hotely:

Poděbradské lázně jsou vyhlášené především v souvislosti s léčbou srdečních chorob. Léčí se zde i pooperační stavy po kardiochirurgických zákrocích, stavy po infarktu či angině pectoris. Velmi pozitivní vliv prokazují lázně i na chronickou ischemickou chorobu. Kromě toho sem přicházejí pacienti s metabolickými poruchami, obezitou, diabetem, ale i s poruchami pohybového aparátu a dalšími neduhy.

A každý pravděpodobně zná slogan: „Na srdce jsou Poděbrady„.

2. Františkovy Lázně

Františkovy lázně patří k nejvýznamnějším lázním nejen v ČR, al taky v celé Evropě. Díky tomu se ostatně dostaly na seznam UNESCO, právě do kategorie „Slavná evropská lázeňská města“. Samotné město leží v Karlovarském kraji, který je regionem lázním doslova zasvěceným. Město má jen 5200 obyvatel a velmi příjemnou atmosféru. Vyniká množstvím parků a zeleně, která je mimo uličky historického jádra takřka všudypřítomná. Toto prostředí zajisté nemalou měrou přispívá k léčebným účinkům lázní.

Srdcem Františkových lázní je nádherná Národní třída s kolonádou, Františkovým pramenem či ikonickou budovou Kasina. Špičkové péče se vám pak dostane v lázeňských hotelech, jako je Belvedere, Imperial, Dr. Adler, Luisa či v resortu Pawlik Aquaforum. V centru se nacházejí i cenově dostupnější zařízení jako Royal či Radbuza, které přitom rovněž nabízejí vynikající lázeňské služby a procedury.

Mezi oblíbené procedury, které můžete ve Františkových lázních vyzkoušet, patří uhličité koupele, parafínové zábaly, reflexní či podvodní masáže, řízené cvičení v bazénu a mnohé další. Městem a okolím se pak vinou takzvané „Srdíčkové trasy“. Tyto stezky vznikají od roku 1966 a díky nenáročnému, rovinatému terénu a krásnému zelenému prostředí jsou ideální právě pro pacienty, kteří se přicházejí léčit s onemocněními srdce. Dnes je těchto stezek 7 a výchozím bodem je Františkův pramen v centru.

Do Františkových lázní přicházejí lidé za léčbou stavů po infarktu či trombózách a operacích srdečních vad. Velmi účinně se zde léčí poruchy cév, onemocnění tepen či hypertenze nebo ischemická choroba srdeční. Právě zmíněné uhličité koupele v unikátní jsou místním klenotem s blahodárnými vlivy na oběhový systém a srdce.

3. Velké Losiny

Velké Losiny jsou malé, ale historicky významné sídlo. Pravděpodobně nejvíce se proslavilo nechvalně známými čarodějnickými procesy, které zde proběhly v druhé polovině 17. století. Největší chloubou města je pak losinský zámek. Původně tvrz přebudovaná v 16. století na úchvatné renesanční sídlo s ikonickými arkádami.

Samotné městečko má jen 2500 obyvatel a spíše charakter vesnice než lázeňského města s historickým centrem a kolonádami. Nachází se zde však krásný lázeňský park s pramenem Karel, lázeňské sanatorium Šárka a pak taky moderní termální lázně Termály Losiny. Do tohoto parádního termálního aquaparku se sjíždějí návštěvníci z celé ČR i zahraničí. Nabízí devět termálních bazénů, čtyři sauny, tobogán a taky samozřejmě špičkové lázeňské a wellness služby a procedury.

Velké Losiny nabízejí prostřednictvím četných lázeňských zařízení léčbu především oběhového aparátu. Léčí se zde ale taky onkologické potíže, onemocnění pohybového ústrojí, kožní nemoci či neurologické poruchy.

4. Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně jsou dalším lázeňským městem na západě Čech, které se může pochlubit nádherným prostředím překypujícím zelení. Rozsáhlé parky a lesoparky obestírají celou obec, která nemá ani tisíc obyvatel. Lázně leží ve vysoké nadmořské výšce 520 m, takže si zde můžete užít i čistý horský vzduch. Okolí pak vysloveně láká k procházkám a výletům do přírody, například k lomu pod Hradišťským vrchem s nádherně čirou vodou a hlubokými lesy okolo.

Lázeňské služby zajišťuje několik lázeňských domů a pestrá paleta hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Jsou jimi například: lázeňský hotel Prusík, lázeňský hotel Jirásek, luxusnější Spa Hotel Garni Löwenstein, lázeňský dům Palacký či Mánes a další.

Lázeňská tradice zde sahá až do roku 1803 a péče se zaměřuje na pacienty s kardiovaskulárními onemocněními, ale i s poruchami pohybového aparátu. S úspěchem se zde léčí stavy po srdečním infarktu, či operacích srdce, aorty a cév. Lázně vám mohou pomoci i při vleklé ischemické srdeční chorobě, srdečních vadách, hypertenzi a dalších problémech a onemocněních.

Konstantinovy lázně jsou na srdeční a oběhové potíže velmi úzce zaměřené a specializované, což může být jistá výhoda oproti některým větším a šířeji zaměřeným lázním.

5. Mariánské Lázně

Mariánské Lázně jsou spolu s Karlovými Vary zřejmě nejvýznamnějším lázeňským městem Čech a patří i mezi nejdůležitější lázně Evropy – o tom ostatně svědčí i zařazení na seznam UNESCO v této kategorii. Historie lázeňství je zde velmi dlouhá. Sahá až do 12. století, kdy zde mniši odhalili unikátní solný pramen. K lázním v moderním smyslu však vedla ještě dlouhá cesta. V roce 1786 začala stavba prvního lázeňského domu, v roce 1818 získala obec status lázeňského města.

V Mariánských lázních se léčili nebo zde byli na návštěvě mnohé slavné osobnosti. Freud, Goethe, Masaryk, Mark Twain či T. A. Edison, dokonce i britský král Eduard VII. nebo manželka amerického prezidenta A. Lincolna.

Mariánské lázně skýtají na stovku minerálních pramenů. Především jde o prameny bohaté na minerální soli a oxid uhličitý. K hlavním pramenům patří Karolinin, Ambrožův, Rudolfův anebo Křížový či Lesní pramen. V lázních se léčí nemoci pohybového aparátu, onemocnění ledvin a močových cest, nemoci dýchacího ústrojí, poruchy metabolismu či gynekologické poruchy, ale také například hypertenze či ischemická choroba srdeční a další nemoci srdce a cév.

Ubytovat se můžete v hotelu Falkensteiner Spa Resort Marianske Lazne s největším SPA a wellness ve městě, Ensana Hvězda – Imperiál – Neapol, který se nachází 300 m od kolonády, Gourmet Hotel Villa Patriot, pokud máte rádi kvalitní gastronomii a menší hotely nebo v hotelu Parkhotel Golf Marianske Lazne na kraji Mariánských lázní.

6. Lázně Libverda

Lázně Libverda patří k nejmenším lázeňským městům v ČR. V obci žije ani ne 500 obyvatel, nachází se v Libereckém kraji v podhůří Jizerských hor. Najdete zde elegantní kolonádu a několik klasicistních a empírových staveb. Historie města sahá až do 14. století a od 15. století již byl znám zdejší léčivý pramen. Lázně v dnešní podobě vznikaly koncem 18. století.  Nejstarším ověřeným léčivým pramenem se stala Boží voda. Následně byly odhalovány četné další prameny. Voda, která z nich vyvěrá, je označována jako hydrouhličitanová hořečnato-vápenatá železnatá kyselka.

Lázně Libverda nabízejí několik léčebných a ubytovacích středisek s vysoce kvalitními službami. Patří sem například hotel Nový dům, čtyřhvězdičková Villa Friedland, hotel Lesní Zátiší či hotel Panorama. A co se zde léčí? Zejména nemoci pohybového aparátu a kardiovaskulární onemocnění a potíže. Dále sem jezdí pacienti s diabetem, ale i onkologickými či neurologickými problémy.

7. Lázně Teplice nad Bečvou

Další malinkaté, ale malebné lázeňské městečko najdete v okrese Přerov. Lázně Teplice nad Bečvou mají méně než 400 obyvatel. Samotná obec má historii sahající nejméně do 14. století, lázeňské dějiny se zde píšou už od poloviny 16. století. Díky tomu jde o jedny z nejstarších moravských lázní. Zdejší „teplická kyselka“ vyvěrá z jeskynních puklin pod lázeňskými budovami. Je bohatá na minerální látky a oxid uhličitý a má prověřené léčebné účinky.

Lázně Teplice nad Bečvou jsou specifické tím, že se přímo specializují na léčbu kardiovaskulárních onemocnění – včetně prevence srdečních příhod. Pacienti a návštěvníci zde najdou přívětivé a mimořádně klidné prostředí a taky řadu možností kvalitního ubytování.