Termální koupaliště a lázně Velké Losiny

Odpočinek v lůně přírody. Právě to mohou nabídnout termální lázně Velké Losiny, které se nacházejí na úpatí Hrubého Jeseníku. V tomto krásném prostředí se můžete oddat relaxaci, koupání, masážím a dalším prožitkům a požitkům pro tělo i ducha. Co vše zdejší lázně nabízejí? Kde se nacházejí a co je kolem k vidění? Proč vůbec stojí, nebo naopak nestojí, za návštěvu? To se dozvíte v dnešním článku. Termály Velké Losiny v něm totiž prozkoumáme opravdu důkladně. Jde navíc o české, přesněji Moravské, lázně. Pro většinu z nás budou tudíž v mnoha ohledech dostupnější než lázně v zahraničí.

Termály Velké Losiny

Kde se nachází Velké Losiny?

Termály Losiny představují velmi moderní a krásně upravený komplex, který se nachází na severním okraji lázeňského areálu a resortu Velké Losiny. Později se k němu ještě vrátíme, neboť má návštěvníkům mnoho co nabídnout. Přednostně se však zaměříme právě na moderní „Termální park“. Ten se ukrývá uvnitř lázeňského lesoparku, kolem dokola ho obklopuje svěží zeleň.

Rozhodně jde na první pohled o nádherné místo, které je přímo stvořené k relaxaci, odpočinku, fyzické i duševní regeneraci, ale třeba taky k nejrůznějším aktivitám a sportům. I samotné okolí a město Velké Losiny má totiž hodně co nabídnout. Přijdou si zde na své milovníci pěší turistiky, cyklistiky, ale v zimě třeba i lyžaři a zájemci o radovánky na sněhu. Velké Losiny se tudíž vyplatí navštívit v každém ročním období a jistě nebude nikdo zklamán.

Jak se do lázní Velké Losiny dostat?

Lázně a Termály Velké Losiny se nacházejí u stejnojmenné obce ležící v olomouckém kraji. Od většího Šumperka jsou Velké Losiny vzdálené ani ne 10 km. K termálním lázním se ze Šumperka dostanete po silnici 44, ulicemi Šumperská, Jesenická, Zámecká a Rudé Armády. Za kinem Velké Losiny zabočíte vlevo na ulici Lázeňská. Ta už vás může zavést až k samotnému centru lázní s hotelem Eliška a Kaplí sv. Kříže.

Lázeňský resort Velké Losiny  

Lázeňský areál ve Velkých Losinách je rozsáhlý a poměrně spletitý. Celý je ponořen do parků a lesoparků a přímo se prolíná s divokou přírodou Lázeňského vrchu. Základy lázní položili zřejmě Žerotínové, první zmínka pochází už z roku 1562. Jde tedy o velmi staré lázně.

V roce 1724 vznikla již zmíněná kaple sv. Kříže, tehdy dřevěná. V roce 1750 dostala zděnou podobu, lázně již měly kruhovou bazénovou stavbu a pokoje pro hosty. Největší rozmach však přišel až s druhou polovinou 19. století. Od té doby se lázně postupně rozrůstaly. Posledním a nejmodernějším přírůstkem je právě termální park Termály Losiny.

Termály Velké Losiny

Hotel Eliška

Lázeňský hotel Eliška, Velké Losiny
Lázeňský hotel Eliška, Velké Losiny

Kromě nich je součástí lázní hotel Eliška, který je součástí hlavní lázeňské budovy. K němu náleží i krytý, kruhový termální bazén a kaple. Hotel nabízí komplexní lázeňské služby. Nechybí zde kavárna a dvě restaurace, balneoprovoz s více než 50 lázeňskými procedurami, ordinace, masážní salón apod.

Jde o hlavní zázemí lázeňských hostů s kapacitou ubytování 133 lůžek zejména v dvoulůžkových pokojích, ale i apartmánech nebo jednolůžkových pokojích. Mohou se zde ubytovat i návštěvníci termálního parku.

Lázeňský dům Chaloupka

Poměrně mladý přírůstek do areálu určený primárně pro dětské hosty a pacienty a jejich doprovod. Jde opět o plně vybavené zařízení. Nechybí ani klubovna a dětské hřiště.

Lázeňské sanatorium Šárka

Ubytování a komplexní služby pro pacienty a klienty zdravotních služeb. Nechybí ani vnitřní termální bazén, balneoprovoz, společenská místnost a další vybavení.

Wellness hotel Diana

Hotel na nejvyšším, severozápadním, okraji resortu. Nachází se prakticky v lese a skýtá nádherný výhled i božský klid. Diana má vlastní restauraci, dětské hřiště a dva dětské koutky, nabízí pro děti i animační programy. Samozřejmostí je wellness centrum s bazénem, saunou, vířivkou, masážním salónem a množství služeb a procedur.

Skvělá destinace pro dokonalý odpočinek o samotě, v páru nebo s celou rodinou. Diana je rovněž skvělým zázemím pro výlety do přírody. Nachází se zde 53 pokojů, u hotelu je parkování zdarma, nedaleko (cca 1,5 km) je taky autobusová zastávka (Velké Losiny, Rozcestí). Hotel je vhodným místem k ubytování pro návštěvníky termálního parku.

Termální prameny

Srdcem lázní Velké Losiny jsou samozřejmě termální prameny. Jde o sirné prameny z hlubin kolem 1 km, které mají přirozenou teplotu 36-37°C. Voda je minerální, uhličito-sodného typu s obsahem sirovodíku.

Velmi vysoký obsah síry má velmi intenzivní a pozitivní účinky na metabolismus. Lázně navštěvují pacienti s onemocněním kloubů a pohybového aparátu. Prokázané jsou relaxační a regenerační účinky na svalstvo. Voda je přínosná pro pacienty s kožními obtížemi, léči se zde i neurologické, oběhové, ale i onkologické problémy.

Termální park – vybavení a služby

Termální park je moderní chloubou lázní Velké Losiny. Jde o opravdu velmi elegantní areál s množstvím bazénů, atrakcí a služeb. Tvoří ho vnitřní i vnější části a je zde mimořádně dobré zázemí i pro dětské návštěvníky. Vyrazit tak můžete s celou rodinou a nikdo se jistě nudit nebude. Podobně jako v ostatních částech lázní se i zde můžete těšit na krásné prostředí v obklopení lesů a s výhledem na kopce a hory.

Termály Velké Losiny

Bazény

Areál zahrnuje 9 termálních bazénů. 5 bazénů je vnitřních s celoročním provozem. 4 venkovní bazény jsou otevřeny v letní sezoně od května do září.

Uvnitř najdete velký bazén s divokou vodou, je zde i jeskyně s vodopádem, chrliče, relaxační bazén, panoramatický bazén či dětský bazén s různými atrakcemi. Průměrná teplota vody v bazénech je 33°C. Venkovní bazény nabídnou tobogán, vodní deštník, chrliče, průplavový bazén do vnitřní části, masážní trysky a další vybavení.

Sauny

Termální park nabízí několik saun:

 • Finská sauna – Až pro 16 osob, teplota až 95°C.
 • Parní sauna – Až 10 osob, teplota 45°C.
 • Solná sauna – Detoxikační sauna, léčba dýchacích cest a kožních problémů.
 • Aroma sauna – S eukalyptem, mentolem a dalším látkami. Léčba dýchacích cest, regenerace, relaxace.
 • Ledová komora – Ochlazovací komora s teplotou 0-5°C.
 • Světelná terapie ­– Tepidárium se světelnou relaxací.

Masáže

Mezi služby, které můžete využít, patří i různé druhy masáží. Jsou to sportovní, jávské a energetické masáže.

 • Sportovní masáže pomohou s uvolněním svalů a napětí. Jde o masáže klasické, olejové či s baňkami.
 • Energetické masáže mají regenerační, vitalizační a detoxikační účinek. Jde o masáže rukou, nohou, hlavy, medové masáže či masáže aromatickými oleji.
 • Jávská masáž, Sumatra masáž, Borneo masáž, havajská masáž, thajská masáž, ale taky masáž vulkanickými kameny či reflexologie. Exotické masáže pro dosažení harmonie těla a mysli a dokonalé uvolnění.

A co děti? Mají si kde hrát?

Termální park je pro dětské návštěvníky velmi dobře vybaven. Kromě již zmíněných vodních atrakcí je zde i velký a opravdu pěkný venkovní park s pirátskou lodí a trampolínou. Vnitřní dětský koutek. Využít můžete i animační programy a nechybí ani dětská menu.

Termály Velké Losiny

Kde se najíst?

Termální park nabízí hned několik možností, kde se občerstvit. V prvním patře je snack bar pro lehké doplnění sil. Největší nabídkou oplývá vnitřní samoobslužná restaurace s teplou i studenou kuchyní. V letní sezóně můžete navštívit venkovní kiosek anebo letní terasu s krásným výhledem a nápojovým lístkem.

Otevírací doba termálů Velké Losiny

Termály jsou v letní sezónu (květen až září) otevřeny každý den od 10:00 do 20:00. V zimní sezónu do 19:00. Venkovní bazény jsou otevřeny během letní sezóny. Aktuální otevírací dobu je vhodné zkontrolovat na webu.

Ceník termálů Velké Losiny

 • V letní sezónu je celodenní vstupné do bazénů pro dospělou osobu 550 Kč.
 • Pro děti nad 100 cm a seniory 500 Kč.
 • Využít lze výhodné rodinné vstupné (např. 2+1 za 1400 Kč).
 • Příplatek za vstup do saun je 100 Kč.
 • Masáže se platí zvlášť. Cena je od cca 300 do 1500 Kč.

Ubytování v lázních Velké Losiny

Lázeňský hotel Eliška, Velké Losiny
Lázeňský hotel Eliška, Velké Losiny
Ubytování je možné v letní sezóně přímo v místních apartmánech. Jsou velmi dobře vybavené, nechybí vlastní koupelna s WC, obývací pokoj a kuchyňka. Cena je 500 Kč za den, slouží pouze k dennímu ubytování a není možné pronájem na noc. Představují tedy pouze zázemí pro návštěvníky.

Pokud chcete zůstat déle, můžete využít ubytování ve výše zmíněných lázeňských hotelech Eliška a Diana.

Město Velké Losiny a Šumperk

Obec Velké Losiny leží těsně pod poměrně rozlehlým lázeňským areálem. Má asi 2 500 obyvatel a jde o město velmi malebné, navíc s dlouhou a poměrně významnou i pohnutou historií. První zmínka o obci pochází z roku 1296. Významný rozkvět městečko zažilo „pod vládou“ rodu Žerotínů. Zejména v 16. století. Tehdy vznikl i nádherný renesanční zámek a taky slavná papírna. Rozšířily se i samotné lázně.

Ačkoli se ve městě dály dost zajímavé a důležité věci (například trojí povstání), zdaleka největší pozornosti historiků i laických zájemců se obci dostává kvůli nechvalně proslulým čarodějnickým procesům. Ty začaly v roce 1678 a vyžádaly si kolem stovky obětí. Detailně losinské procesy popisuje velmi známý historický román Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického, který byl i zfilmován Otakarem Vávrou (1963).

Z pamětihodností stojí za návštěvu rozhodně již zmíněný zámek známý mimo jiné skvostnými arkádami, ale taky uměleckými díly a krásným parkem. Další dominantou obce je historická papírna. Město dále skrývá řadu úchvatných kaplí, kostelů, soch a sousoší nebo třeba pozoruhodnou barokní sýpku.

Obec Velké Losiny je tedy sice malá, ale nabízí překvapivě mnoho k vidění. V blízkém Šumperku toho pak najdete ještě více. Včetně muzea s expozicí již zmíněných čarodějnických procesů. Obě města jsou mimořádně malebná a stojí za prozkoumání.

Přírodní bohatství

Jak jsme řekli, Velké Losiny se nacházejí v podhůří Hrubého Jeseníku. Přímo nad lázeňským areálem se vypíná 729 metrů vysoký Lázeňský vrch. U nejzazší severozápadní výspy lázeňského resortu v podobě wellness hotelu Diana se nachází i nádherná obora Velké Losiny. Díky zvířátkům a úžasnému prostředí si zde na své přijdou nejen děti, ale všichni milovníci přírody. Okolo vede cyklostezka i pěší turistické trasy.

Jižněji, na Bukovém kopci, se zas nachází rozhledna. Tu se rozhodně vyplatí navštívit. Vedou k ní trasy z města i od samotného zámku. Vrchol obkružuje naučná stezka Bukovka.

Fotogalerie

Zdroj fotografií: www.termaly-losiny.cz

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *