Parní sauna vs. klasická sauna

Odjakživa lidé srovnávají věci, které jsou často součástí rozsáhlých debat. Je lepší čaj či káva, čokoláda nebo vanilka toť jsou otázky, které jsou neřešitelné pro mnoho lidí, protože každý dává přednost něčemu jinému. Stejné je tomu i při srovnání vlhkého tepla pocházejícího z parní lázně či suchého tepla pocházejícího ze sauny. Každá strana má své silné argumenty proč je právě ona lepší. Kdo je opravdovým vítězem? Zkusme to zjistit či alespoň částečně přiblížit.

Suché teplo nebo vlhké teplo?

Ať už dáváte přednost suchému či vlhkému teplu, jedna pravda je jistá již nyní. Teplo působí blahodárně na náš organismus, pokožku a pleť. Naše tělo si v teplém prostředí libuje, to je nezpochybnitelný fakt.

Používáte-li saunu pro respirační plevu, vaší volbou bude nejspíše parní lázeň. Suché teplo může dráždit blány nosu a plíce, tím je dýchaní těžší v porovnání s uklidňujícím vlhkým prostředím parní sauny. Parní sauny naplňují naši pokožku vlhkostí, po které tělo touží. Vlhkost navíc podporuje pocení, které je prospěšné našemu zdraví a působí také blahodárně na naši pokožku. Naopak suchá sauna by mohla působit více uklidňujícím dojmem, na druhé straně nedostatek vodních molekul ve vzduchu zabraňuje snadnému otevření pórů, kterými poté vychází „neduhy“ našeho organismu narozdíl od sauny parní.

Rozhodnutí zdali zvolíte vlhké teplo či suché teplo je pouze na vás a vašich aktuálních možnostech. Osobně preferuji vlhké teplo, které působí lépe na naši pokožku a organismus, tím bych ovšem nechtěl podcenit účinky sauny, které mají stejně jako parní sauna výborné účinky. Jaké teplo preferujete vy? Podělte se s vašimi zkušenostmi, rady a tipy ohledně saunování.

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *