Léčebné termální lázně a koupaliště Harkány, Maďarsko

Pod panonskou nížinou se skrývá vroucí kotel termálních pramenů a Maďarsko je díky své výhodné geografické poloze světovou lázeňskou velmocí. Jen hlavní město Budapešť nabízí několik desítek lázeňských termálních zařízení. Mnohé další jsou roztroušené po celé zemi. Některé jsou tradičnější, jiné spíše moderní; některé malé, jiné spíše větší. Lázně Harkány patří k těm větším a modernějším a nabízejí prostředí vhodné pro celou rodinu. Můžete sem přijet za relaxací a léčbou, ale i sportem či zábavou. Co všechno termální lázně Harkány nabízejí a na co se zde můžete těšit? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Lázně Harkány
Lázně Harkány

Kde leží lázně Harkány?

Termální lázně Harkány najdete na úplném jihu Maďarska, již jen pár kilometrů od Chorvatských hranic, které zde vymezuje řeka Dráva. Lázně leží ve městě Harkány, které má ani ne 5 000 obyvatel. Obec má charakter příjemného a trochu ospalého lázeňského města s hojností zeleně a otevřenými ulicemi, prostranstvími a parky. Zajisté se vám zde bude líbit.

Co vidět v okolí?

Toto město se pyšní atraktivní polohou v srdci panonské nížiny. Obklopují ho nekonečné úrodné roviny, které jsou protkány sítí stezek a cyklostezek. Jedny z nejlepších najdete přímo u řeky Drávy. Pokud máte v plánu trochu aktivnější lázeňskou dovolenou, rozhodně se vyplatí udělat si projížďku lužními lesy podél tohoto toku. Severně nad městem Harkány se naopak zvedá velmi nízké pohoří Villányi-Hegy ideální pro příjemné vycházky listnatými lesy se spoustou nádherných výhledů.

Pokud vás láká spíše kultura a historie, udělejte si výlet do vedlejší obce Siklós, najdete zde opravdu krásný a poměrně velký hrad s pozoruhodně zachovalými středověkými hradbami a možností prohlídek a exkurzí vnitřních prostor a expozic.

Za zmínku stojí důležité poutní místo v již zmíněných kopcích nad obcí Máriagyüd s významnou bazilikou. Z lázní je to asi 5 km, skvělé místo pro výlet, a pokud jste zdatnější, můžete vyrazit i pěšky, vedou sem turistické i pěší trasy přímo z Harkány.

Jste-li milovníkem lahodného moku zvaného víno, nebudete zklamáni. Víno je v Harkánech a jeho okolí přímo proslavené. V takovém případě vám doporučujeme navštívit město Villány.

Nejbližším větším městem je pak úchvatný a starobylý Pécs vzdálený necelých 30 km od lázní. Cestu sem se ale rozhodně vyplatí vážit (nebo se zde zastavit cestou do lázní či zpět domů). Pécs má opravdu překrásné historické jádro s fantastickým, prostorným bulvárem Széchenyi tér. Ve městě je spousta památek a příležitostí pro poznání kultury a gastronomie jižního Maďarska.

Lázně Harkány
Lázně Harkány

Jak se do lázní Harkány dostat?

Lázně Harkány jsou vzdáleny zhruba 520 km od nejbližších hranic s ČR. Pokud budete cestovat autem, hlavní trasa vede přes Bratislavu a kolem Budapešti – nezapomeňte na patřičné dálniční známky. Z Brna je to do lázní cca 5:30 hodin. Z Prahy přes 7 hodin.

Cesta veřejnou dopravou je komplikovanější a vyžaduje přestupy. Do Budapešti jezdí z ČR přímé spoje – vlaky i autobusy. Z Budapešti pak můžete dojet do města Pécs a teprve odtud regionálními autobusovými spoji do Harkány.

Historie a současnost lázní Harkány

Historie lázní Harkány sahá do raného 19. století, kdy byly objeveny první prameny. Příběh začíná v roce 1823, kdy místní kopáč studní při práci narazil na horký pramen. Později zjistil, že mu voda pomáhá s léčbou jeho nemocné nohy. Samozřejmě, že k současné podobě lázní a vedla ještě dlouhá cesta. Dnes však navštíví lázně Harkány v průměru na milion lidí ročně a patří k nejznámějším termálům v Maďarsku.

Lázně Harkány 2
Lázně Harkány

Zázračná voda

Pramen v Harkány vyvěrá z nevelké hloubky – cca 70 metrů – nicméně má u výstupu teplotu až 62°C a mimořádně vysokou koncentraci minerálů (přes 1000 mg na litr). Voda je velmi bohatá na cenný sirouhlík. Ten má prokázané a skvělé účinky především na pohybový aparát. Pramen však obsahuje i řadu dalších minerálů a látek. Patří mezi ně vápník, hořčík, bromid, hydrogenuhličitan, fluorid a další.

Zdejší lázně však ke zdraví přispívají nejen samotnou vodou, ale i zdejším unikátním mikroklimatem. Zdejší podnebí je velmi přívětivé a mimořádně stále a prosluněné. Užijete si zde spoustu tepla a jen opravdu málokdy se zde počasí na delší dobu pokazí.

Co se zde léčí?

A s jakými zdravotními problémy můžete do lázní Harkány přijet? Jak už bylo řečeno, lázně se specializují na potíže s pohybovým aparátem. Především na osteoporózu, artritické poruchy a podobně. Mimořádně skvělé výsledky však mají lázně při léčbě gynekologických obtíží – zejména problémů s početím. Léčí se zde i onemocnění lymfatického oběhu a kožní problémy jako lupénka. Ve skutečnosti jde o jediné evropské lázně, které účinně pomáhají pacientům s lupénkou. Další vhodné místo je Mrtvé moře, které je ovšem přece jen poněkud dál.

Lázně Harkány
Lázně Harkány

Jak lázně Harkány vypadají a co zde najdete?

Většina lázní v Maďarsku má spíše tradičnější charakter, ale v lázních Harkány se můžete těšit i na moderní, stylové prostředí. Na skoro 14 hektarech se rozkládá rozlehlé venkovní koupaliště i vnitřní lázně s rozmanitým vybavením a opravdu velkou spoustou vodních ploch.

Venku se nachází například dvojbazén, který má v nejširší části na 70 metrů a v nejdelší přes 65 metrů. Je zde i 50metrový plavecký bazén a celá řada dalších různorodých termálních bazénů, ale i dětský bazén či spousta atrakcí. Ve venkovní části se nachází soustava tobogánů a dlouhých skluzavek a taky ve vnitřní části je rekreační bazén se skluzavkami a dalšími zábavními prvky. Díky tomu se v lázních Harkány bude jistě líbit i dětem a představují vhodný cíl pro rodinný výlet nebo dovolenou.

Lázně Harkány
Lázně Harkány

Voda v bazénech se pohybuje od 24°C u sportovních bazén po 30 až 38°C u termálních, relaxačních či dětských bazénů a vířivek. Venkovní prostory lázní potěší upraveným prostředím a spoustou zeleně i vlahého stínu pod stromy. Rovněž vnitřní prostory jsou čisté, kvalitně a moderně vybavené a velmi příjemné. Obecně se dá říct, že lázně Harkány jsou na velmi dobré, evropské úrovni a patří k nejpěknějším a taky nejrozlehlejším v Maďarsku.

Celková plocha vody zaujímá 5000 m čtverečních a hloubka vody se pohybuje od 1,1 m do 1,53 metru.

Pro hosty je v termálních lázních Harkány k dispozici hned 20 restaurací, 15 barů a téměř 60 dalších obchodů a obchůdků.

Wellness a spa

Kromě velkého množství venkovních i vnitřních bazénů nabízejí lázně Harkány samozřejmě i wellness a lázeňské zázemí a vybavení. Je zde například moderní vířivka s otevíratelnou střechou, díky čemuž si užijete parádní výhledy. V lázních je pak ještě celá řada dalších vířivých a hydromasážních bazénů, ve kterých můžete relaxovat v teplé termální vodě.

Pokud byste se necítili dostatečně prohřátí, můžete navštívit venkovní i vnitřní finskou saunu s ochlazovacími bazénky. Je zde i parní sauna a využít můžete širokou škálu masáží a dalších procedur. Samozřejmě mají lázně své kliniky, kde můžete podstupovat i speciální terapie a ošetření včetně lymfodrenáží, léčebných masáží, elektroterapie, pitných kúr a tak dále.

Lázně Harkány
Lázně Harkány

Otevírací doba lázní Harkány

  • Otevírací doba je denně od 10:00 do 18:00, v pátek a sobotu od 10:00 do 20:00.
  • Sledujte otevírací dobu na oficiálních stránkách, v létě může být prodloužena.

Ceník vstupného do lázní Harkány

Dle dostupného ceníku jsou ceny následující.

Vstup do venkovní části:

  • Dospělí, celý den: cca 300,- Kč (4500 Ft)
  • Senioři 62+, studenti a děti: cca 230,- Kč (3500 Ft)
  • Odpolední vstupné od 15:00: cca 240,- Kč (3700 Ft)
  • K dispozici jsou zvýhodněné rodinné vstupné nebo zlevněných 7 vstupů.

Vstup do části nazvané Thermal Spa and Waterword:

  • Dospělí: cca 440,- Kč (6800 Ft)
  • Senioři 62+: cca 350,- Kč (5400 Ft)
  • Odpolední vstupné od 14:00: cca 360,- Kč (5500 Ft)
  • K dispozici je také rodinné vstupné, zlevněné vstupné od 17:00 či výhodnějších 7 vstupů.

Je možné si zaplatit také jednu z mnoha dostupných služeb. Masáže se dle typu pohybují v cenové kategorii od 300,- Kč (20 minut). Je možné také využít místní saunu.

Kde se ubytovat v lázních Harkány?

Přímo v lázeňském komplexu se můžete ubytovat v samostatných apartmánech, které leží cca 20 metrů od bazénů a v ceně ubytování je i vstup do lázní a další výhody. Apartmány však nejsou příliš moderně či luxusně zařízené.

Pokud preferujete stylovější ubytování, můžete využít některý z mnoha hotelů v okolí lázní. K nejluxusnějším patří například Divina Boutique Hotel nebo Xavin Hotel, oblíbený Dráva Hotel Thermal Resort ale i mnohá další místa.

V okolí se nachází také spousta apartmánů. Mezi ty nejlépe hodnocené patří: MAXIM Apartments vzdálený 300 metrů od lázní, Georgina Apartman vzdálený 400 metrů od lázní, Spengler Apartman vzdálený 150 metrů od lázní.

Náš tip: Harkány jen 500 m od lázní v Ametiszt Hotelu *** se snídaní a až 4x celodenním vstupem do termálů

Celkové zhodnocení

Lázně Harkány se mohou pochlubit vysokou úrovní vybavení a služeb, čistým a z větší části moderním, rekonstruovaným prostředím. Výhodou jsou opravdu rozlehlé bazény a vodní plochy i příjemné, vysloveně lázeňské okolí. Zdejší lázně mají velmi dobré léčebné výsledky a rozhodně stojí za to o jejich návštěvě uvažovat, zvláště pokud vás trápí problémy s pohybovým aparátem, gynekologické obtíže nebo třeba lupénka. Lázně navíc mají částečně charakter zábavního aquaparku, takže se zde nebudou nudit ani děti.

Fotky lázní Harkány, Maďarsko

Zdroj fotografií: harkanyfurdo.hu

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *